Pre podnikateľa počas KS aj na obdobie kratšie ako 6 mesiacov, max. na 3 roky.
Oprávnený žiadateľ:
Podnikateľ vykonávajúci podnikateľskú činnosť na základe živnostenského oprávnenia.
Predmet opatrenia:
Možnosť podnikateľa pozastaviť živnosť už nie je limitovaná lehotou min. 6 mesiacov. Minimálnu dobu trvania pozastavenia zákon neuvádza, t. j. môže byť ľubovoľná, max. doba predstavuje 3 roky.
Cieľ opatrenia:
a) počas pozastavenia živnosti nie je podnikateľ zaťažený odvodovými povinnosťami
Podnikateľ nemusí platiť sociálne odvody, a ak sa nahlási na miestne príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) ako nezamestnaný, nemusí platiť ani zdravotné odvody, ktoré zaňho počas tohto obdobia bude platiť štát (zdravotné odvody si musia platiť podnikatelia s pozastavenou živnosťou, ktorí budú dobrovoľne nezamestnaní);
b) tieto odvody nemusí ani po obnovení živnosti doplatiť
Pre porovnanie, v prípade opatrenia spočívajúcom v odklade platenia odvodov musí podnikateľ po uplynutí tejto lehoty odvody doplatiť, a to vo výške rovnomerne rozloženej na nasledujúce mesiace. Preto je opatrenie spočívajúce v možnosti pozastaviť živnosť čo i len na kratšie obdobie výhodné pre tých podnikateľov, ktorí sú si istí výpadkom príjmu na určitý čas, a nechcú si povinnosť doplácania odvodov „preniesť” na neskoršie obdobie.
Postup pri pozastavení živnosti:
Pozastavenie živnosti musí podnikateľ oznámiť na jednotnom kontaktnom mieste (JKM) podľa miesta trvalého bydliska, Sociálnej poisťovni (ak platí sociálne poistenie), zdravotnej poisťovni a daňovému úradu, pričom najvhodnejším spôsobom je elektronické pozastavenie živnosti.
Oznámenie o pozastavení živnosti elektronicky sa skladá z nasledujúcich krokov:
- prihlásenie sa a vyhľadávanie elektronickej služby;
- otvorenie elektronického formulára;
- vyplnenie oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti;
- odoslanie a podpísanie oznámenia elektronickým podpisom;
- zaplatenie správneho poplatku (2,- eur);
- vybavenie podania a doručenia potvrdenia.
Právny základ: